Kedves Szülők!

 

Minden család életében elérkezik az iskolaválasztás ideje, amely mind a gyermek, mind a szülők egész eddigi életét megváltoztatja. Az iskolaválasztás fontossága nem csak egy nevelési- vagy tanévre szól, hanem egy olyan időszakra, mely a gyermek testi, lelki, szellemi fejlődését egy egész életre meghatározhatja, befolyásolja.

Ezen összefoglaló összeállítása során arra törekedtünk, hogy segítséget nyújtsunk Önöknek eligazodni e témakörben, talán Önöknek is hasznos olvasmány lesz.

Az itt található információk azonban csak kiindulópontként szolgálnak, hiszen az intézményvezetők, pedagógusok készséggel állnak rendelkezésükre. Kérjük, feltétlenül vegyék igénybe azokat a lehetőségeket, programokat – nyílt napok, bemutatók, szülői értekezletek – amelyeken személyes, közvetlen kapcsolatba kerülhetnek az iskolákkal, így betekintést nyerhetnek munkájukba.

 

Mikor kell a gyermeket iskolába íratni?

           Közoktatásról szóló módosított 1993. évi LXXIX. törvény (továbbiakban: Kt.) tankötelezettségről szóló 6-7. §-a értelmében tankötelezettségének kezdetén minden gyermeket be kell íratni az iskolába.

Tanköteles az a gyermek, aki az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget elérte, és az adott év május 31-ig a hatodik életévét betölti.

 

Meg kell-e kezdeni az iskolai tanulmányokat, ha a gyermek betöltötte a 6. életévét?

Nem. Az iskolakezdés időpontja az óvodai nevelők, a nevelési tanácsadó és a szülők közös döntése. Amennyiben a nevelők vagy a szülő úgy érzi, hogy a gyermek még nem vagy csak nagy nehézségek árán birkózna meg az iskolai feladatokkal, lehetőség van további egy év eltöltésére az óvodai nevelés keretében.

 

Megkezdhetők-e az iskolai tanulmányok a 6 éves kor betöltése előtt?

Igen. A szülő kérelmére a gyermek megkezdheti a tankötelezettség teljesítését akkor is, ha a hatodik életévét az adott év december 31. napjáig tölti be. A tankötelezettség teljesítése ez esetben a tanév első tanítási napján kezdődik. A tankötelezettség kezdetéről, a tanuló felvételéről az óvoda véleménye alapján, illetőleg, ha a gyermek nem járt óvodába - vagy az óvoda kezdeményezi - a nevelési tanácsadó véleménye alapján, a sajátos nevelési igényű gyermek esetén a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság szakértői véleménye alapján az iskolaigazgató dönt.

 

Hova, melyik iskolába kell beíratni a gyereket?

A gyermeket elsősorban abba az általános iskolába kell felvenni, amelynek körzetében lakik.

 

Mit kell tenni, ha nem a "körzetes" iskolába szeretnénk beíratni a gyermeket?

Amennyiben a szülő gyermekét más iskolába kívánja átíratni, azt a körzeti iskolába be kell jelenteni és a befogadó iskolától kapott "befogadó nyilatkozatot" le kell adni, továbbá a körzeti iskolába be kell jelenteni azt is, ha a tanköteles tanuló tanulmányait külföldön folytatja.

Iskolaérettség esetén a körzetes gyermekeket az iskolák általában mérlegelés nélkül felveszik a beiratkozás napján. Az intézmények a körzetükön kívüliek jelentkezését is elfogadják, ám felvételi kötelezettségük csak a körzetéből érkezőkkel szemben van. A más körzetből érkezők felvételéről külön döntés születik. Amennyiben a felvétel megtörténik, kiállítják a befogadó nyilatkozatot.

 

Az iskola-előkészítőfoglalkozásokon való részvétel feltétele-e a felvételnek?

Nem. A felvétel egyetlen feltétele a fentebb említett dokumentumokkal történő beiratkozáson való megjelenés. Mindazonáltal javasoljuk minél több foglalkozáson való részvételt, hiszen ez megkönnyíti a gyermek számára az iskolába való átmenetet, megismeri a tanító néni (ke)t, a környezetet. A foglakozásokra nem kell előzetesen jelentkezni, bármikor részt lehet venni rajta. Ezek indulási időpontjait az egyes intézmények előzetesen meghirdetik.

 

Mikor van a beiratkozás?

A beiratkozás az önkormányzati iskolákban kerület szerte egységes időpontban zajlik.

Beiratkozás időpontja: március- áprilisban. *

* A beiratkozás végleges időpontjáról a Fővárosi Önkormányzat döntését követően kap a lakosság tájékoztatást a nevelési-oktatási intézményekben kifüggesztett Hirdetmények útján, valamint az Önkormányzat honlapján.

 

 

Milyen papírokat kell a beiratkozásra magunkkal vinni?

 

Jelen kell-e lennie a gyermeknek is a beiratkozáskor?

Nem. Ettől függetlenül, ha a szülő úgy gondolja, hogy ez a pillanat a gyermek számára fontos és élményt adhat neki, a gyerekeket is szívesen fogadjuk a beiratkozáson.

 

Mit tegyen a szülő, ha a beiratkozás napján nem ér rá?

Írásos meghatalmazás alapján bárki (célszerűen közeli rokon) beírathatja a gyermeket, de szigorúan csak a beiratkozás napján.

 

Mit kell még tudni a beíratásról?

A szülő (gondviselő) a meghirdetett időpontban köteles tanköteles gyermekét beíratni a gyermek lakóhelye szerint illetékes vagy a választott iskola első évfolyamára. A tankötelezettség teljesítéséért a szülő felelős!

Ha a szülő a gyermek tankötelezettsége teljesítésével kapcsolatosan a jogszabályban meghatározott kötelességét nem teljesíti, a jegyző a kötelesség teljesítését elrendeli A felvételről az iskola igazgatója dönt (Kt. 66. § (1)).

 

Milyen szabályok vonatkoznak azokra, akik nem önkormányzati fenntartású iskolába kívánják beíratni a gyermeküket?

Azon szülőknek, akik nem a helyi önkormányzatok által fenntartott általános iskolába kívánják beíratni gyermeküket, ugyancsak a beiratkozás szabályai szerint kell eljárniuk.

 

Mit lehet tenni, ha nem ért egyet az iskola felvételi döntésével?

Az iskolai felvétellel kapcsolatos határozatok ellen - annak közlésétől számított tizenöt napon belül - a szülő eljárást megindító kérelmet nyújthat be az igazgatónál

Az igazgató az eljárást megindító kérelmet nyolc napon belül - elbírálás céljából - önkormányzati iskola esetén a fenntartó önkormányzat jegyzőjéhez, nem önkormányzati iskola esetén a fenntartóhoz küldi meg. Ezen eljárás pontos határidőit az adott iskolák és fenntartóik határozzák meg.